fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Sudija Branko Perić je svojim izjavama imputiranih advokatu Ifetu Feragetu doveo u pitanje nezavisnost i nepristranost Suda BiH! Evo i zašto?!

Autor: Josip Šimić-Đinđić

Ne stišava se bura i komentari na očigledno skandalozno ponašanje predsjednika sudskog vijeća Suda Bosne i Hercegovine, sudije Branka Perića, koji predsjedava sudskim vijećem u krivičnom predmetu, broj: S1 2 K 040832 21 K, protiv optuženih: 1. Mutap Zijada, rođenog 1959. godine u Sarajevu; 2. Ramić Alise (ranije Mutap), rođene 1996. godine u Njemačkoj; 3.  Dupovac Hasana, rođenog 1973. godine u Hadžićima; 4. Barić Josipa, rođenog 1963. godine u Sarajevu; i 5. Ožegović Muamera, rođenog 1981. godine u Foči, po optužnici Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, broj: T20 0 KTO 0014404 18 od 09. 07. 2021. godine, piše Josip Šimić-Đinđić!

Optuženi se terete da su, u periodu od 8. februara 2016. godine, pa nadalje, pristupili grupi za organizirani kriminal, formiranoj od strane Zijada Mutapa i drugih, a koja je organizirana radi prikrivanja dokaza o načinu na koji je Dženan Memić sin Muriza, rođen 1994. godine, zadobio teške fizičke ozljede opasne po život dana 08.02.2016. godine u Velikoj Aleji, općina Ilidža, usljed kojih ozljeda je 15.02.2016. godine preminuo u Kliničkom centru Sarajevo. U optužnici se navodi da su optuženi vršili prikrivanje dokaza i počinilaca fingiranjem dokaza, prikrivanjem njima poznatih činjenica, te preduzimali radnje sa ciljem prikrivanja stvarnog načina na koji je Memić Dženan zadobio teške fizičke ozljede opasne po život.

Optuženi se terete za krivična djela:

–      organizirani kriminal a u vezi sa krivičnim djelima: protivzakonito posredovanje, pomoć učiniocu nakon učinjenog krivičnog djela, sprečavanje dokazivanja i davanje lažnog iskaza!

Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo u odnosu na smrt Dženana Memića, na čelu tada sa Dalidom Burzić, dana 07. 03. 2016. godine, donijelo je Naredbu o sprovođenju istrage protiv N.N., osoba, zbog krivičnog djela „Ubistva“, na štetu Dženana Memića, koja istraga je vođena sve do 24. 06. 2016. godine, točnije sve do onoga momenta, dok Tužiteljstvo Kantona Sarajevo sprovodeći istragu, nije uvidjelo, da su za smrt Dženana Memića odgovorni oni, koji imaju sasvim dovoljno novaca i zlata, da podmite i Tužiteljstvo, policiju i vještake, da sačine i pred sudom prezentiraju lažne nalaze. Kada je Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo u izvjesnom vremenu postalo jasno, ‘ko je i zašto ubio Dženana Memića, naprasno je istraga o ubistvu prekinuta, i nikada do kraja završena. Preko noći je Tužiteljstvo Kantona Sarajevo prekvalificiralo krivično djelo: iz „Ubistva“ iz člana 166. KZ F BiH, na štetu Dženana Memića odjednom u teško krivično djelo „Ugrožavanja javnog saobraćaja“ iz člana 336. stav 2. u vezi sa članom 332. stav 1. KZ FBiH, na štetu Dženana Memića, tvrdeći sada, kako je Dženan Memić ipak stradao u prometnoj nesreći, te da su za njegovu smrt odgovorni Ljubo i Bekrija Seferović.

U maratonskom i montiranom procesu Ljubi i Bekriji Seferoviću, Kantonalni sud u Sarajevu pod predsjedanjem sudije Igora Todorovića donio je dva puta oslobađajuću presudu. U zaključku presude stoji, da je „Sud došao do zaključka, da nema pouzdanih dokaza, da su optuženi Ljubo i Bekrija Seferović počinili krivičnopravnu radnju, koja im se stavlja na teret“. Presuda je dva puta ukidana od strane Vrhovnog suda F BiH.

I konačno, Vrhovni sud Federacije BiH donio je pravomoćnu presudu, kojom se Ljubo i Bekrija Seferović oslobađaju od optužbe, da su odgovorni za smrt Dženana Memića. „Mi nalazimo da za tvrdnju tužilaštva da se događaj desio na način kako je to opisano u optužnom aktu nema dovoljno dokaza“– kazao je predsjedavajući Vijeća Vrhovnog suda Federacije BiH Slavko Marić.

Od samoga početka Muriz Memić i odvjetnik Ifet Feraget tvrdili su, da „Dženan Memić nije stradao u prometnoj nesreći, već da je ubijen na jedan podmukao način“, a da je u predmetu „Dženan Memić“, pod vodstvom tadašnje glavne tužiteljice KS Dalide Burzić, (danas sudije Suda BiH) izvršeno svjesno i namjerno zataškavanje i prikrivanje dokaza u slučaju smrti Dženana Memića, sa ciljem ne otkrivanja pravih ubojica Dženana Memića, pri čemu su u toj namjeri, slučaj smrti Dženana Memića procesuirali kao kazneno djelo iz oblasti „Ugrožavanja javnog prometa“, a ne kao kazneno djelo „Ubojstva“, te lažno za smrt Dženana Memića optužili dvije osobe Ljubu i Bekriju Seferovića, a koji sa kritičnim događajem u odnosu na smrt Dženana Memića nisu uopće povezane, što je pravomoćnom presudom Vrhovnog suda F BiH i utvrđeno.

Dana 31. 03. 2022. godine, u Sudu Bosne i Hercegovine, nastavljeno je suđenje u krivičnom predmetu, broj: S1 2 K 040832 21 K, protiv optuženih Mutap Zijada i drugih, odnosno suđenje u predmetu „Dženan Memić“!

I na ovom suđenju zabilježeno je skandalozno ponašanje predsjednika sudskog vijeća Branka Perića. Svi pravnici znaju, da je sud prilikom suđenja vezan isključivo za činjenični opis optužnice, te dokaze, kako optužbe i obrane, shodno stanju spisa. Sudija, odnosno predsjednik vijeća, mora čuvati i uspostaviti takav integritet i dignitet suda, tako da promatrači zaista steknu dojam, da je sud nezavisan i nepristran, te da će na odmjeravanje i donošenje sudske odluke, odnosno presude utjecati isključivo argumenti i dokazi, koje strane u postupku u toku glavnog pretresa izvedu, a ne medijske izjave ili medijski natpisi.

Opis nije dostupan.

Sudija, odnosno predsjednik vijeća se ne može i ne smije osvrtati u toku glavnog pretresa na medijska izvještavanja, te davanja bilo kakvih izjava u medijima, kako od strane obrane optuženih, te pravnog zastupnika, odnosno opunomoćenika oštećenog, kao i samog oštećenog iz razloga, što ga ne smije interesirati, ništa drugo osim stanja u predmetu u kojem sudi.

Opis nije dostupan.

Međutim, na zadnjem ročištu održanom 31. 03. 2022. godine, predsjednik sudskog vijeća Branko Perić je po ‘ko zna koji puta iskoristio i zloupotrijebio sudnicu, ne za bavljenjem sa strankama u postupku i dokazima koji se izvode, nego, kako bi ponovno advokatu Ifetu Feragetu, opunomoćeniku oštećenog Muriza Memića „propametovao“ kako tobože advokat Ifet Feraget „svojim medijskim istupima i izjavama narušava povjerenje u sud, odnosno pravsouđe“!

Na početku posljednjeg ročišta u slučaju Memić, predsjedavajući sudskog vijeća sudija Branko Perić obratio se ponovno punomoćniku porodice Memić, advokatu Ifetu Feragetu, kazavši da je, nakon prošlog ročišta dao izjavu u kojoj je naveo da „u trideset godina rada nije bio na pretresu gdje sudija na ovakav način pokušava da utiče na Tužilaštvo”.

„Nećemo raspravljati o tome. Želim samo da kažem da ste ovakvim izjavama počeli da širite nepovjerenje u Sud. Iznenadili ste me, moram da priznam da nisam to od vas očekivao“ – kazao je Perić. Feragetu je rekao da „može slobodno nastaviti s tim i da on nema ništa protiv”.

„Ali želim vam također kazati da u ovoj sudnici nitko nevin neće biti osuđen, niti će krivac izaći neosuđen“ – kazao je Perić. Feraget je na to kazao kako mu „nije odgovarao ton i nastup sudije Perića, te da misli da treba voditi računa o dignitetu Tužilaštva“, na što mu je Perić kazao kako „on brani Sud”.

„Ja šest godina radim na uspostavljanju povjerenja u pravosuđe. Mislim da je sudija bio pregrub prema tužiocima čije se dostojanstvo treba poštovati. Ovo je slučaj gdje imamo sistemsko zataškavanje jednog ubistva. A drugi način je čak i manji propusti i nemar mogu dovesti do neadekvatne istrage. Tužioci imaju izuzetno težak zadatak, ukoliko tužioci i policajci koji su dužni da obezbijede dokaze to ne učine, a nakon njih neki drugi tužioci pokušavaju da sklope mozaik to je teško. Ovo je izuzetno složen predmet”, kazao je prije par dana advokat Feraget, te ustvrdio, „kako u ovom slučaju postoji “sistem zavjere i sistemskog pokušavanja zataškavanje jednog ubistva.”“ „Sudija Perić je bio pregrub prema tužiocima“, rekao je 31. 03. 2022. godine, Feraget!

Ostaje nejasno, zbog čega se sudija Branko Perić toliko referira na advokata Ifeta Ferageta, a ne na činjenični opis optužnice, strane u postupku i dokaze, kao da će izjave advokata Ifeta Ferageta u bilo kojoj mjeri utjecati na tok i ishod sudskog postupka?! Posebno je zanimljiva Perićeva konstatacija u sudnici: „ali želim vam također kazati da u ovoj sudnici nitko nevin neće biti osuđen, niti će krivac izaći neosuđen“ – kazao je Perić.

Opis nije dostupan.

Nešto drugačije, dijametralno suprotno mišljenje od sudije Branka Perića, ima njegov hrvatski kolega, dugogodišnji iskusni sudac Ivan Turudić koji je javno kazao, da su „sudovi takvi, da nevini mogu biti osuđeni, a krivi oslobođeni“!

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=z23H74qTB2s

No, nije ovo Perićev jedini gaf. Tokom veljače 2022. godine, umjesto, da se referira na činjenični opis optužnice, te dokaze optužbe, kao i strane u postupku, sudija Branko Perić se i tada ponovno obrušio na advokata Ifeta Ferageta, i oštećenog Muriza Memića, o čemu smo pisali. I tada je sudija Perić kazao: „da nije korektno da se istupa u medijima u vezi ovog slučaja“, implicirajući na istupanje advokata Ferageta i Memića, iako je i sam Perić u prethodnom periodu istupao.

Sam sudija Branko Perić je dao nekoliko intervjua u vezi predmeta „Dženan Memić“  tvrdeći, da se „pravosuđe nikada neće oporaviti od predmeta Memić i Dragičević, te da su slučajevi Memić i Dragičević najveća sramota za pravosuđe“! Zašto sada odjednom, sudiji Periću smeta javno istupanje Memića i Ferageta u medijima u vezi predmeta “Dženan Memić”, kad je i sam prethodno prije istupao, i kada to prethodno sve ove godine nije smetalo sudijama Todoroviću i Mariću, koji su prije Perića sudili u predmetu „Dženan Memić“?! Kome smeta istina, i da li se politika – preko suda – ponovno uplela u ovaj slučaj?!

Prije sudije Branka Perića, kao sudije Državnog suda, u predmetu „Dženan Memić“ po montiranoj optužnici Tužilaštva KS na čijem je čelu tada bila Dalida Burzić, sudilo je nekoliko godina vijeće Kantonalnog i Vrhovnog suda F BiH, kojim su predsjedavali sudija Kantonalnog suda u Sarajevu Igor Todorović, odnosno vijećem Vrhovnog suda F BiH sudija Slavko Marić. I tada su Feraget i Memić davali izjave u medijima, da je „optužnica Tužilaštva KS montirana, te da Seferovići nisu krivi za smrt Dženana Memića, te da se radilo o zataškavanju ubistva u režiji Tužilaštva Kantona Sarajevo“!

Niti jednom, u toku dugogodišnjeg mukotrpnog montiranog suđenja, ni sudija Todorović ili Marić nisu rekli nikada, ni Feragetu, ni Memiću, ono što sada govori sudija Perić, što stvara razumnu sumnju u Perićevu nepristranost, koji svojim postupcima, daje utisak, kao da je sud pod uplivom medijskih izjava prilikom donošenja presude, a ne dokaza i stanja spisa.

Grubo rečeno: Šta briga sudiju Branka Perića ‘ko šta u medijima izjavljuje o predmetu u kojem on sudi. Ima predmet i spis sa dokazima ispred sebe i šta ga boli briga za medijske izjave oštećenih ili punomoćnika oštećenog ili bilo koga drugoga. Ovakvim postupkom Perić stvara percepciju kod javnosti da je sud prilikom odmjeravanja i donošenja odluke pod uplivom javnosti i izjava datih medijima, a ne pod uplivom dokaza. Njegovi postupci dovode u pitanje nezavisnost i nepristranost suda, jer se ovakvim Perićevim izjavama u sudnici stječe percepcija, da je sud pod utjecajem izjava i medija, a ne dokaza.

Sudija Branko Perić zloupotrebljava svoju funkciju predsjednika sudskog vijeća u predmetu „Zijad Mutap i dr.“, odnosno predmet „Dženan Memić“, jer koristi sudnicu, ne za analizu dokaza, nego za obračun sa opunomoćenikom oštećenog, što ne bi smio. Vrlo je zanimljivo, da sudija Perić sudi u nekoliko zvučnih predmeta, ili je član sudskog vijeća u tim predmetima, u kojim advokati i optuženi daju masovno izjave u medijima nakon okončanja određenog ročišta, ali se nikada niti jednom advokatu u sudnici Perić nije obratio, što i kako u medijima izjavljuju!

Dok drugima prebacuje narušavanje povjerenja u sud, odnosno pravosuđe, sudija Branko Perić je dao medijima na stotine intervjua govoreći, o tome „kako je politika uništavala pravosuđe, da je bh. pravosuđe u stanju profesionalne kome“ i slično. Nije da Perić nije govorio istinu, ali su njegove izjave u dobroj mjeri dodatno doprinijele stvaranju velikog jaza povjerenja između bh. pravosuđa i javnosti.

Stoga opet napominjemo, da imputiranje teze od strane predsjednika sudskog vijeća Branka Perića, da „advokat Ifet Feraget svojim izjavama narušava povjerenje u pravosuđe, odnosno sud“, iako upravo ovaj advokat već dugi niz godina pro bono radi na ovim slučajevima i zalaže se za rasvjetljavanje ovih ubistva od strane pravosudnih struktura, kako bi se povratilo povjerenje javnosti u bh. pravosudne i policijske strukture, koje povjerenje je narušeno upravo prikrivanjem ovih ubistava od strane djelatnika pravosuđa i policije, ne samo da je ovakvo ponašanje Perića drsko, nego bezobrazno, bezobzirno i iskače iz nadležnosti njega kao predsjednika sudećeg vijeća, kao da će izjave advokata Ferageta uticati na tok, ishod i presudu Suda BiH u ovome predmetu!

Imputiranje teze od strane predsjednika sudskog vijeća Branka Perića, da „advokat Ifet Feraget svojim izjavama narušava povjerenje u pravosuđe“, iako Perić zna, da je to povjerenje javnosti u bh. pravosuđe narušila upravo njegova kolegica – sutkinja Suda BiH Dalida Burzić, svojim devijantnim i koruptivnim ponašanjem u svojstvu tadašnje glavne tužiteljice Kantona Sarajevo u predmetu „Dženan Memić“, kako je to ranije gore opisano, predstavlja šamar u režiji sudije Branka Perića svim građanima BiH, koji podržavaju istupanje advokata Ferageta, te njegovu, Memićevu i Dragičevićevu borbu, za istinu i pravdu, za dva ubijena mladića Dženana i Davida!

VEZANI TEKST:

DALIDA BURZIĆ je planetarna sramota za bh. pravosuđe

 

Autor: Josip Šimić-Đinđić
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});