fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Na današnji dan: Predstavljeno računalo koje je promijenilo svijet – IBM PC

Autor: Dnevno.ba

Dana 12. kolovoza 1981. godine kompanija IBM (International Business Machines) predstavila je računalo koje će promijeniti svijet. Bio je to IBM-ov model PC (Personal Computer), čija će kratica do danas ostati simbol za osobna računala.

Zanimljivo je da IBM PC nije bilo prvo osobno računalo. Dapače, u godini prije njegovog predstavljanja na tržište je izašlo više od 50 osobnih računala raznih proizvođača! Isto tako, IBM PC nije bio ni najsnažnije osobno računalo. Naime, premda je koristio 16-bitni procesor, imao je sabirnicu od samo 8-bita. Upravo to se pokazalo genijalnom strategijom, jer su periferni uređaji koji su radili na 16-bita bili u to doba preskupi. Naprotiv, postojala je ogromna ponuda 8-bitne periferije i to po povoljnim cijenama.

IBM PC imao je dobru kombinaciju Intelovog 8088 procesora, Microsoftovog DOS-a i 8-bitne modularne periferije. Ta kombinacija udruženo će pomesti konkurenciju i te marke (PC, Intel i Microsoft DOS) obilježit će sljedeća desetljeća u računalnoj industriji. Zanimljivo je da je Gatesov Microsoft razvio DOS (Disk Operating System) upravo za IBM PC. No, genijalna je bila točka ugovora koja je Microsoftu omogućavala paralelni razvoj DOS-a za široku prodaju, bez obaveza prema IBM-u. Taj paralelni sustav dobio je naziv MS-DOS i postao je kasnije slavan.

Manji proizvođači počeli su uskoro klonirati IBM PC koristeći Intelove procesore i Microsoftov MS-DOS, jer su ti proizvodi bili slobodno dobavljivi. Jedino što je kod IBM PC-a bilo originalno bio je njegov BIOS (Basic Input/Output System), no i njega su ostali proizvođači uspjeli klonirati reverznim inženjeringom.

Klonovi su dobili općepoznato ime PC i u svega nekoliko godina potpuno su istrijebili konkurenciju na području poslovnih osobnih računala. Preživio je samo Apple, dok su gotovo sva ostala računala bila IBM PC-kompatibilna, piše povijest.hr

 

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});