fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Kriza u Italija – najava većih nevolja u Europi?

Autor: Dnevno.ba

RIM - Umjesto nove vlade, Italija je dobila novog mandatara Carla Cottarelija nakon što je zbog spornog ministra financija od sastavljanja kabineta odustao Giuseppe Conte. Zašto se Italija našla u krizi i kakve su njene posljedice po Europu, pitaju se svjetski mediji u tekstovima koje prenosi Radio Slobodna Europa.

Talijanski predsjednik Sergo Mattarela imenovao je bivšeg službenika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Carla Cottarellija za privremenog nestranačkog premijera sa zadatkom da pokuša formirati novu vladu i uvede red u politička i ustavna previranja, skoro tri mjeseca od parlamentarnih izbora.

Nakon imenovanja za privremenog premijera, Kotareli je novinarima rekao da će se novi izbori održati na jesen ili početkom naredne godine, javlja Reuters.

Mogućnost održavanja novih izbora izaziva strah među investitorima da bi glasanje moglo postati de facto referendum o članstvu Italije u eurozoni. Euro je dostigao najnižu vrijednost u posljednjih šest mjeseci i troškovi izdavanja obveznica za talijansku vladu su porasli, navodi agencija.

The Guardian piše da je neriješena igra o budućnosti Italije u eurozoni iznudila ostavku populističkog premijera Giuseppea Contea, nakon što je predsjednik države odbio da prihvati Conteov kontroverzni prijedlog za ministra financija.

“Mattarela je odbio prihvatiti prijedlog da za ministra financija izabere Paolo Savona, 81-godišnji bivšeg ministra industrije koji je ulazak Italije u euro nazvao “povijesnog greškom,” precizira list.

Londonski dnevnik prenosi kako je Mattarela svoju odluku obranio rekavši da imenovanje Savone za ministra financija predstavlja rizik za talijanske porodice i građane, jer se stvorila neizvjesnost u talijanskoj ekonomiji.

“Bilo je više nego jasnih indikacija da Mattarela vjeruje da je očuvanje mjesta Italije u eurozoni od suštinskog značaja za financijsku sigurnost zemlje i budućnost,“ piše Guardian i prenosi da su Mattarelinu odluku kritiziralii predsjednik Lige sjevera Matteo Salvini i lider pokreta Pet zvijezda Luigi Di Majo.

Britanski list ocjenjuje i kako su posljednja dešavanja Italiju izvela na neizvjestan put i prenosi stavove pojedinih analitičara koji vjeruju da je svaki pokušaj Mattarele da se suprotstavi populističkim partijama način da agituje kod svojih pristalica te da neutralizira raspoloženje protiv eura u Italiji.

“Oni su tvrdili da bi novi izbori mogli čak omogućiti stabilniju većinu za Pokret pet zvijezda i Lige sjever,” zaključuje Guardian.

“Ekonomisti izračunavaju troškove obećanja koalicije – niži porezi, veće beneficije, raniji odlazak u penziju – to bi moglo da dostigne 170 milijardi eura, odnosno oko 10 posto talijanskog BDP-a,“ precizira dnevnik i ocjenjuje kako bi potencijalno to moglo da pokrene najgori scenarij u EU: dužničku krizu u grčkom stilu u trećoj najvećoj ekonomiji eurozone.

CNN kaže da neki analitičari vjeruju da su “moderni varvari” bukvalno na rimskoj kapiji.

“Oni vjerojatno misle na to da nova koalicija, koja se sastoji od ksenofobičnih populista, demagoga i krajnje desnice, može oštetiti Evropsku uniju – ili još gore, može uništiti Europu u cjelini,” piše CNN.

Za Talijane ovo nije ništa novo, jer se od jačanja Silvija Berlusconija devedesetih, Italija smatra problematičnom evropskom zemljom – posebno u političkom i ekonomskom smislu, kaže američka mreža.

Po mišljenju CNN, glavno pitanje je hoće li će pokret Pet zvijezda skrenuti još dalje u desnicu kada se nađe u Vladi?

“Povijest pokazuje da populisti kada jednom dođu na vlast ne napuštaju svoje autoritarne ideje tako brzo. Umjesto toga, kada zauzmu pozicije, upregnu sve raspoložive snage kako bi doveli do dalje polarizacije. Ako se to desi, Italija i Evropa će početi da izgledaju kao Trumpova Amerika,“ dodaje CNN.

Europa je već prebrodila toliko šokova – gotovo raspad eurozone, kaotični priliv 2,5 milijuna izbjeglica, referendum Brexit – te je sad u iskušenju da odbaci posljednju egzistencijalnu krizu koja se odvija u Rimu, no talijanska radikalno-populistička vlada mogla bi biti sila koja konačno prekida jedinstvo kontinenta, navodi Washington post.

Dvije polovice talijanske nove koalicije – desničarske populističke Sjeverne lige i ljevičarskog populističkog pokreta “Pet zvijezda” – ne slažu se o mnogim pitanjima, ali su ujedinjeni u tome što prebacuju krivicu na Europsku uniju, posebno Nijemce za probleme Italije.

List navodi Italiju kao pravi primjer za nedostatke u izgradnji Evrope.

“Nakupila je zastrašujuće državne dugove ne zato što ima privilegiju da štampa rezervnu valutu u svijetu (kao što to čine Sjedinjene Države); niti zbog toga što ima nacionalnu centralnu banku na koju se može osloniti da će smanjiti troškove pozajmljivanja (kao što to čini Japan); niti zbog toga što je skrivala svoje zaduživanje iza financijskog inženjeringa Wall Streeta i lažnih statističkih podataka (kao što je Grčka učinila). Naprotiv, Italija je jasno i otvoreno bezobzirna, jer su to bili poticaji koje je stvorio evropski monetarni

Washington post postavlja pitanje kako se ova igra završava?

Kratkoročno, evropska ekonomija uživa ciklični rast, a centralna banka kupuje obveznice putem programa kvantitativnog olakšavanja, pa je kriza malo vjerojatna. Ali, dugoročno, čini se da se talijanska zaduženost kreće ka naglom porastu i kada dođe do sljedećeg usporavanja, Europa se može naći u situaciji propalog slučaja mnogo puta većeg od Grčke tokom posljednje krize, zaključuje Washington post.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});