fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

ŽELJKO KOMŠIĆ: Ratifikacija Ugovora s Islamskom zajednicom bila bi pozitivan pomak

Autor: Dnevno.ba

SARAJEVO - Željko Komšić, kandidat za člana Predsjedništva BiH, koji prema preliminarnim rezultatima uvjerljivo vodi u odnosu na Dragana Čovića, osvrnuo se danas na jedno od pitanja koje je spominjao u kampanji, te je predložio konkretne korake ka postizanju konsenzusa. Riječ je o Ugovoru s Islamskom zajednicom, koji čeka ratifikaciju Predsjedništva.

“Ratifikacija Ugovora s Islamskom zajednicom predstavlja stvar osnovne pristojnosti, nakon što je sličan sporazum već ratificiran sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Svetom Stolicom. Ja mislim da bi potvrda ovog sporazuma bila prilika i za Milorada Dodika da pokaže kako uvažava instituciju Islamske zajednice i pošalje jednu pozitivnu poruku na početku mandata. Nijedna stavka tog ugovora ne ugrožava RS, ne opterećuje njen proračun i ne donosi nekakve posebne privilegije za muslimane u Bosni i Hercegovini. Ja sam uvjeren da ukoliko ovo rješenje podrži, potpuno bismo promijenili percepciju javnosti i pokazali da novo Predsjedništo može napraviti pomak. Onda bi i mi ostali morali razmisliti dobro i napraviti neki iskorak jednake vrijednosti”, kazao je Komšić.

“Smatram da Zakon o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u BiH štiti sve vjerske zajednice i garantira slobodu vjere i uvjerenja. Isto tako, smatram da sve vjerske zajednice imaju pravo zatražiti da se odnos sa državom uredi posebnim ugovorima, uvažavajući specifičnosti svake konfesije i načina institucionalnog organizovanja”, dodaje Komšić.

“Konačno, pitanje vjeronauka u školama, osiguranje nediskriminacije djece koja ne pohađaju vjeronauk, te aktivna uloga države u kontroli nastavnog procesa – kako vjeronauk ne bi bio platforma za širenje mržnje i netolerancije, ostaju važni izazovi u komunikaciji s vjerskim zajednicama. Isto tako, zaštita žena kojima je ograničen pristup radu u institucijama, poput Oružanih snaga ili pravosuđa, zbog osobnog odijevanja u skladu s religijskim uvjerenjima, mora biti adresiran u ovom procesu. Neki su se okoristili kada je trebalo kroz deklaracije vikati o zaštiti žene-muslimanke, a danas o tome nitko ni ne govori. Evo, ja biram da njihov glas budem ja. Želim da naredne četiri godine Predsjedništvo bude institucija u kojima ćemo govoriti više o onima čiji se glas ne čuje”, zaključuje Komšić.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});