fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Glavni uzrok štetne navike koju ima svaki drugi čovjek

Autor: Zadovoljna.hr

Ova navika opasna je za zube, ali ima posljedice i na druge dijelove tijela. Provjerite koji je njezin glavni uzrok.

Škrgutanje ili škripanje zubima navika je koju povremeno ima svaki drugi čovjek, a redovno svaki peti.
Neki ljudi škripe zubima jedino u snu, što se naziva bruksizmom, a drugi nesvjesno tijekom dana. Ova štetna navika stvara pritisak na zube mnogo veći od žvakanja. “Pritisak može biti i do 600 kilograma po četvornom centimetru”, rekao je Dietmar Oesterreich, potpredsjednik njemačkog dentalnog saveza.

Škrgutanje zubima može otupjeti sjekutiće i očnjake te stanjiti površinu kutnjaka. “Time se gubi tvrdo tkivo zuba i oni gube izvorni oblik”, kaže Oesterreich. To znači da će zubi početi reagirati na hladno i vruće, dijelovi se odlomiti, a krune i plombe ispasti.

Mnogi od onih koji pate od bruksizma ujutro primjećuju iste posljedice. “Dvadeset do trideset posto pacijenata osjetit će bol u žvačnim (mastikatornim) mišićima, čeljust će im biti ukočena i čut će zvuk kliktanja kada otvore usta”, objašnjava Oesterreich.

“Bol se može širiti u vrat, a nekima će se čak razviti glavobolja, posebno na području sljepoočnica. Bol se može odagnati masažom žvačnih mišića i toplim oblogom. Pomaže i zijevanje jer opušta mišiće “, dodaje psihoterapeut Michael Preibsch.

Međutim, to je samo način ublažavanja simptoma, ali ne i liječenje uzroka, a glavni uzrok škrgutanja najčešće je – stres. Ali sve to ublažava simptome, a ne liječi uzrok, koji je najčešće stres.

“Osobe koje škrguću zubima najprije bi trebale ustanoviti zašto su pod stresom i onda ga pokušati smanjiti, primjerice autogenim treningom ili nekom drugom metodom relaksacije. Nekad je potrebna i profesionalna pomoć”, zaključuje Preibsch.

Autor: Zadovoljna.hr
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});