fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

E-cigarete u trudnoći utječu na razvoj urođenih defekata beba

Autor: 24 sata

Pušenje e-cigareta u trudnoći može prouzročiti urođene mane na licu i u usnoj šupljini, sugerira nova studija istraživača sa Sveučilišta Virginia Commonwealth.

Kemikalijama iz e-cigareta izložili su embrije žaba kako bi otkrili utječu li ili ne na njihov razvoj te što se događa s fetusima kada se tijekom trudnoće koriste e-cigarete.

Žabe, kao i ostali kralježnjaci slično se razvijaju kao i ljudski embriji. Istraživači kažu da isti procesi i geni upravljaju glavnim razvojnim fazama, kao što su kraniofacijalni razvoj ili razvoj lubanje i lica.

– To znači da, ako te kemikalije utječu na razvoj embrija žabe, vrlo je vjerojatno da će to učiniti i ljudskom embriju – istaknula je voditeljica studije profesorica Amanda Dickinson.

Nakon što su izložili embrije dimu, istraživači su mjerili njihova lica tijekom razvoja.

Dim nastaje kada se e-tekućina, spoj nikotina, propilena, glikola, glicerina i ostalih mirisnih sastojaka, zagrije tijekom udisanja e-cigarete.

Istraživači su pratili i utjecaj ovog sastojka na funkcioniranje stanica neuralnog grebena. Stanice neuralnoga grebena izdvoje se odmah nakon zatvaranja neuralne cijevi, te čine osnovu za cijeli niz karakterističnih struktura u kralježnjaka.

Njihova saznanja pokazala su jaku povezanost e-cigareta i urođenih mana jer su svi embriji žaba razvili rascjep nepca.

– Promatrali smo vrlo kompleksan spoj različitih okusa u tekućini, a čini se da okusi bobičastog voća i krema imaju najdramatičniji utjecaj na lice – objasnila je profesorica Dickinson.
Svi embriji žaba izloženi jednoj određenoj e-tekućini razvila su rascjep nepca s različitim stupnjevima težine, ali istraživači nisu željeli otkriti imena e-tekućina niti tvrtke koje ih proizvode. Nakon izloženosti toj specifičnoj tekućini, koju su nazvali “nutty” oko 75 posto embrija žaba razvilo je rascjep nepca. Oni izloženi ostalim okusima, imali su znatno manja lica od prosjeka.

Čak i kad su ih izlagali tekućinama bez nikotina, stanice i embriji žaba bili su dramatično promijenjeni.

– Želimo educirati javnost o opasnostima e-cigareta i ukazati zakonodavcima da uvedu bolje regulacije, poput natpisa upozorenja – istaknula je profesorica Dickinson.

Autor: 24 sata
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});