fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

IMATE PROBLEMA SA SPAVANJEM? Pročitajte ovo jer se može dogoditi svakome!

Autor: dnevno.ba

Pričanje u snu ili somnilokvija je poremećaj u spavanju definiran kao nesvjesno pričanje za vrijeme spavanja, a radi se o monolozima, dijalozima, mrmljanju ili potpuno nerazumljivom govorenju.

Ovaj poremećaj može doživjeti svatko, ali najčešće se javlja kod muškaraca i djece, pa tako osoba koja govori u snu u većini slučajeva nije svjesna toga i njezin se način govora i ton glasa mogu razlikovati od onoga kada su budni.

Pričanje u snu se može javiti spontano ili uzrokovano razgovorom s osobom koja spava. Iako nije fizički opasno, pričanje u snu je neugodno za osobu koja ima ovaj poremećaj te može izazivati strah ili nesanicu u situaciji kada treba spavati izvan doma, s partnerom ili u prostoriji s više ljudi na raznim putovanjima.

Uzroci pričanja u snu su najčešće stres, depresija, nedostatak sna, alkohol i groznica te je u mnogim slučajevima ovaj poremećaj nasljedan, iako na njega utječu vanjski faktori.

Javlja se s drugim poremećajima u spavanju, kao što su noćne more, uzbuđenja ili apneja za vrijeme spavanja, to jest poremećaj disanja, a u rijetkim situacijama je pričanje u snu povezano s psihičkim poremećajima, najčešće kod osoba starijih od 25 godina.

Ono se može dogoditi u bilo kojoj fazi spavanja, a u lakšem snu će se pojaviti dijalozi i monolozi, dok će u težoj fazi spavanja to biti mrmljanje i nepovezano pričanje.

Uz pričanje u snu se može pojaviti i hodanje u snu, poznatije kao mjesečarenje, a ono podrazumijeva hodanje i izvođenje drugih kompleksnih radnji za vrijeme spavanja, poput sjedenja u krevetu, dizanja, hodanja po prostoriji ili oko kuće, a u težm slučajevima čak i vožnju automobila.

Pričanje u snu je bezopasno, no mjesečarenje može biti opasno po spavača i druge ljude, zato je poželjno probuditi ga i odvesti u krevet, unatoč zabludi kako je to štetno.

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});