fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Stručnjaci Europske medicinske agencije dodali rijetku upalu leđne moždine nuspojavama AstraZenecinog cjepiva

Autor: dnevno.ba

Stručnjaci Europske medicinske agencije (EMA) predložili su u petak da se mogućim nuspojavama AstraZenecinog cjepiva protiv koronavirusa pridoda rijetka upala leđne moždine, transverzalni mijelitis.

Cjepivo je naišlo na nekoliko prepreka, uključujući zastoj u proizvodnji i istrage regulatora uslijed rijetkih slučajeva ozbiljnih nuspojava poput zgrušavanja krvi, što je dovelo do toga da nekoliko zemalja ograniči ili obustavi njegovu primjenu.

EMA-in odbor za sigurnost je također ponovio svoju preporuku da se slično upozorenje primijeni i na cjepivo Johnson&Johnsona.

Transverzalni mijelitis je upala jedne ili obje strane leđne moždine i može izazvati slabost u rukama ili nogama, osjetilne simptome, poteškoće s mjehurom ili probavne smetnje.

Odbor je pregledavši podatke zaključio da je moguće da postoji uzročna veza između tih cjepiva i transverzalnog mijelitisa. Međutim, dodao je da odnos između koristi i rizika obaju cjepiva ostaje nepromijenjen.

Regulatorna agencija nije pružila nikakve informacije o prijavljenom broju takvih slučajeva nakon cijepljenja, no navela je da je informacijama o cjepivu dodan transverzalni mijelitis kao štetna reakcija nepoznate učestalosti.

Izvješća o ozbiljnim bolestima živčanog sustava su također bila u središtu obustave istraživanja u ranim fazama razvoja cjepiva AstraZenece i Johnson&Johnsona koja se temelje na sličnoj tehnologiji.

Agencija je također predložila ažuriranje informacija o AstraZenecinom cjepivu u vezi sa zgrušavanjem krvi nakon prve doze kako bi se vidjelo da je manje takvih nuspojava zabilježeno nakon druge doze.

Od 1809 slučajeva krvnih ugrušaka s niskim brojem krvnih pločica zabilježenih u svijetu, 1643 su prijavljena nakon prve doze, a 166 nakon druge.

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});