fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

KAD POŠTENE LINČIJU, A NEPOŠTENE NAGRAĐUJU: Umjesto Dalide Burzić, na Američku crnu listu stavljena Gordana Tadić koja se drznula, da istražuje kriminal u predmetu Memić!

Autor: Josip Šimić-Đinđić

Duša mi je potresena i ne znam što da kažem, kada su Sjedinjenje Američke Države danas obznanile, da su na Američku crnu listu stavile bivšu glavnu tužiteljicu Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Gordanu Tadić, a na koju listu su uvršteni njezini najbliži članovi obitelji, piše Josip Šimić-Đinđić!

Naveli su da je Gordana Tadić bila glavna tužiteljica Državnog tužilaštva od 2019. do 2021. godine kada ju je s te funkcije smijenilo Visoko sudsko i tužilačko vijeće i da je koristila svoj položaj za promociju ličnih i porodičnih interesa i zaštitu svojih političkih patrona od krivičnog gonjenja.

“Ova veoma ozbiljna zloupotreba položaja simbol je neprimjerenog političkoj uticaja na pravosudne institucije BiH i spremnosti nosilaca tih pravosudnih funkcija da ignorišu svoje opredjeljenje da objektivno provode zakon. Povjerenje građana u pravosudne institucije BiH je na dosad najnižem nivou velikim dijelom zbog aktivnosti kakve je provodila Tadić”, ističe se u saopćenju.

“Tadić je uvrštena na listu u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 za učestvovanje u aktivnostima kojima su podrivane demokratske institucije BiH, tj. Državno tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Pored toga, Tadić je uvrštena na listu prema Poglavlju 7031 (c) Zakona o aproprijacijama za programe Ministarstva vanjskih poslova SAD, inostrane operacije i srodne programe iz 2022. Ministarstvo vanjskih poslova takođe je na listu uvrstilo i najbliže članove njene porodice. Tadićevoj i najbližim članovima njene porodice sada je onemogućen ulazak u SAD”.

Vratimo se na saopćenje vlasti SAD-a, da je „povjerenje građana u pravosudne institucije BiH na dosad najnižem nivou velikim dijelom zbog aktivnosti kakve je provodila Tadić”, ističe se u saopćenju.

Ne oponiram vlastima SAD-a u provođenju njihove vanjske politike prema Zapadnom Balkanu i pojedincima i dužnosnicima na Zapadnom Balkanu, ali se s pravom pitam, zar nije prije Gordane Tadić, na Američku crnu listu, trebalo biti mnogo prije uvršteno (a nije) nekoliko pravosudnih djelatnika koji su involvirani i koruptivne radnje u predmetima Dženan Memić i David Dragičević provodili s ciljem zataškavanja ova dva ubistva o čemu su izvještavali svi svjetski mediji?!

Gordani Tadić spočitavaju da je „povjerenje građana u pravosudne institucije BiH na dosad najnižem nivou velikim dijelom zbog aktivnosti kakve je provodila Tadić”, ističe se u saopćenju. Kako je moguće povjerovati u ovakvu jednu paušalnu i odvratnu bljuvotinu, koja ne liči na profesionalnu optužbu, nego puno više na klevetu, jer je opće poznato, da je Tadićeva za njezina mandata na čelu Tužilaštva BiH upravo povratila povjerenje javnosti u bh. pravosudne strukture procesuiranjem osumnjičenih, odnosno optuženih u predmetu „Dženan Memić“, odnosno Zijad Mutap i dr., koji su optuženi upravo za mandata Gordane Tadić za zataškavanje i prikrivanje dokaza u slučaju ubistva Dženana Memića, a istraga je nastavljena i prema drugim prijavljenim.

I dok mnogi likuju na ove sankcije Gordani Tadić, postali smo takvi ljudi, da više volimo tuđe zlo, nego svoje dobro, odnosno više volimo tuđi ne uspjeh, nego svoj uspjeh.

Ne ulazim što i kako je Gordana Tadić radila, ali njezin advokat Vlado Adamović je više puta kazao za medije, da je „Serž Bramerc u svim izvještajima pohvalio Gordanu Tadić i Tužilaštvo BiH, i to pred UN-om“ – rekao je prije par mjeseci advokat Adamović.

I dok Amerika spočitava, da je „povjerenje građana u pravosudne institucije BiH na dosad najnižem nivou velikim dijelom zbog aktivnosti kakve je provodila Tadić”, nije li ovo baš licemjerna konstatacija, kad znamo, da je povjerenje javnosti u bh. pravosudne strukture koruptivnim postupanjem Dalide Burzić u predmetu „Dženan Memić“ u potpunosti narušeno, koja je široj bh. javnosti, međunarodnoj zajednici i OHR-u poznata po skandaloznom i koruptivnom postupanju u predmetu „Dženan Memić“ – javnost neće zaboraviti njenu sramotnu i kriminalnu ulogu u aferi “Dženan Memić”, u skandaloznom policijskom i sudsko-tužiteljskom slučaju bez presedana prikrivanja stvarnih počinitelja krivičnog djela ubojstva Dženana Memića na Ilidži, za koje prikrivanje se ista sumnjiči da je kao Glavni tužitelj nadležnog Kantonalnog tužiteljstva u Sarajevu od stvarnih počinitelja tog zločina i njihovih srodnika primila mito u iznosu od 250.000,00 EURA koji iznos je podijelila sa ostalim ključnim akterima tog prikrivanja (lično je po uputama naručitelja prikrivanja zadržala polovicu te sume, dok je ostatak mita otišao ostalim ključnim prikrivateljima i konstruktorima tog slučaja u Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo, policiji i vještacima, kao i plaćenim novinarima i spin majstorima plaćenicima na pojedinim plaćenim web portalima). Burzić je u izvjesnom vremenu, unatoč koruptivnim aktivnostima nagrađena i imenovana za sudiju Suda Bosne i Hercegovine, što je naišlo na osudu javnosti.

Javnost je upoznata o ovome slučaju, da je u predmetu „Dženan Memić“ postalo  evidentno, da je pod vodstvom Dalide Burzić, izvršeno svjesno i namjerno zataškavanje i prikrivanje dokaza u slučaju ubojstva Dženana Memića, s ciljem ne otkrivanja pravih ubojica Memić Dženana, pri čemu su u toj namjeri, slučaj smrti Dženana Memića procesuirali kao kazneno djelo iz oblasti „Ugrožavanja javnog prometa“, a ne kao kazneno djelo „Ubojstva“, te lažno optužene dvije osobe Ljubo i Bekrija Seferović, a koje s kritičnim događajem nisu uopće ni povezane, što je pravomoćnom presudom Vrhovnog suda F BiH, i utvrđeno, i pored neoborive činjenice, da je i tadašnji visoki predstavnik OHR-a u BiH Valentin Inzko nekoliko puta  ukazao u svome Izvještaju u Vijeću sigurnosti UN-a, na neriješena ubistva Dženana Memića i Davida Dragičevića, ukazujući dalje na ozbiljne propuste i korupciju pravosudno-policijski djelatnika, koji su svojima radnjama involvirani bili u predmet „Dženan Memić“ i „David Dragičević“, napominjući u svome Izvještaju dalje, da „aktivisti optužuju vlasti za prikrivanje ova dva ubistva“!

Svojim koruptivnim postupanjem u predmetu Memić, Dalida Burzić stavila je bh. pravosuđe na stup srama, na domaćem, međunarodnom i svjetskom nivou, i to svi znaju, obzirom, da su se o istom oglašavale međunarodne institucije, ali je nema na Američkoj crnoj listi!

Kako je moguće, da na Američkoj crnoj listi nema Dalide Burzić za čiju korupciju je po Inzkovom izvještaju čuo i UN, a ima Gordane Tadić koja se drznula, da otvori, pohapsi i optuži prikrivače i zataškavače dokaza u slučaju ubistva Dženana Memića?!

Dalje se postavlja opravdano pitanje, kako je moguće, da na Američku crnu listu nije uvršten i bivši smijenjeni glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović, kojemu se sudi upravo za korupciju, koja se vezuje za vršenje njegove funkcije glavnog tužioca BiH, a stavljaju Tadićevu, koja nema niti jedan sudski postupak protiv sebe?! Kakvim se to mjerilima povodi Amerika prilikom uvođenja sankcija?!

Šta o Gordani Tadić misli bivši visoki predstavnik pročitajte sami u poruci, gdje navodi, da je uvijek držao, da je Tadić poštena osoba, te da je pokrenula sa mrtve točke predmete Memić i Dragičević, te da to u Međunarodnoj zajednici znaju, te da je njezina suradnja sa OHR-om bila korektna!

Opis nije dostupan.

Autor: Josip Šimić-Đinđić
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});